Węzeł Ścinawa to wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich, od których najlepiej zacząć jej poznawanie.

Ścinawa z pośród wszystkich Przystanków Szlaku Odry zasługuje na miano węzła na Szlaku Odry Krainy Łęgów Odrzańskich, z uwagi na swoje położenie na przecięciu się różnych szlaków turystycznych i tras komunikacyjnych, stanowi doskonałą bazę wypadową dla dalszego podróżowania po naszej krainie kajakiem, rowerem, łodzią, pieszo. Bądź do podróży szlakami tematycznymi : przyrodniczo-dźwiękowym, kulinarnymi, po produktach lokalnych, edukacyjnymi . Stąd niedaleko już do Ekomuzeum Osada Rybacka i Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, które proponują zajęcia edukacyjne oparte na lokalnych zasobach przyrodniczych.

Mocnym punktem Ścinawy jest Port rzeczny z zatoką portową, w której cumują jachty motorowe a w rejsy po Odrze wypływa pasażerska Szkuta „Łęgowa Dama”. Dobijają i wodują się tutaj kajaki organizowanych sezonowo spływów kajakowych Szlakiem Odry, a na terenie mariny znajduje się infrastruktura turystyczna (pomosty, toalety, wiata turystyczna, biwak).

Uzupełniają je bazy noclegowe, punkty gastronomiczne, biwak, atrakcje turystyczne i wytwórcy produktów lokalnych, rzemieślnicy i rękodzielnicy.

Węzeł Ścinawa na trasie Szlaku Odry jest nie tylko doskonałą bazą do dalszych wypraw w teren Krainy Łęgów Odrzańskich ale ma również swoją ciekawą historię o której opowiedzą wam przygotowane przez nas Questy pt. Ciekawy świat Ścinawy.

Questy są dopełnieniem pętli kajakowych w ramach produktu turystycznego dla podróżników pn. Kolej na Kajaki. Dzięki lokalizacji węzłów przesiadkowych komunikacji zbiorowej wzdłuż Odry można udać się w podróż do Krainy Łęgów Odrzańskich bez samochodu, pociągiem lub autobusem.

Quest jest przewodnikiem pomiędzy Portem Ścinawa a Dworcem PKP. Poprowadzi Was w trasę pieszą znad/do Odry, gdzie kończycie lub rozpoczynacie spływ kajakowy.

Po drodze odgadując zagadki i rebusy z questa dowiecie się więcej o Ścinawie, która odkryje przed Wami najciekawsze historie miejscowości.

Pociągiem lub autobusem
Ścinawa wyróżnia się wśród Przystanków Szlaku Odry swoim położeniem na przecięciu się tras: – rowerowego szlaku Odry; – kajakowego szlaku Odry; linii kolejowych Wrocław GŁ. – Zielona Góra, autobusowej komunikacji zbiorowej z Lubina. Posiada również przeprawę mostową na Odrze dlatego z tych względów wyróżniamy Ścinawę nazywając ją Węzłem Szlaku Odry, co wpływa na wyjątkowość i niezwykłość Krainy Łęgów Odrzańskich na tle innych regionów.
Z uwagi na znajdującą się w Ścinawie stację PKP, Ścinawa jest częścią ofert:

Kolej na Kajaki i Kolej na Rowery
Jest to propozycja dla podróżników!!
Ofertą podróżowania na spływy kajakowe, rajdy rowerowe Szlakiem Odry z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych i przesiadania się na kajaki lub rowery w Węzłach Odrzańskich.

Bazy noclegowe
Na bazę noclegową szczególnie polecamy ofertę:
Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PALACYK oraz Centrum Turystyki i Kultury
Schronisko Pałacyk jest to komfortowy obiekt o niezwykle wysokim standardzie i jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Krainy Łęgów Odrzańskich. Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferuje tanie noclegi w pokojach: jedno, dwu i wieloosobowych. Jest to idealne miejsce do organizowania wycieczek szkolnych i zielonych szkół. W obiekcie znajduje się kuchnia samoobsługowa z jadalnią oraz sala konferencyjna. Głównymi odbiorcami oferty mogą być zarówno duże grupy turystów jak i rodziny z dziećmi. Baza noclegowa w Pałacyku na ponad 78 osób wraz z ofertą edukacyjna i turystyczna daje możliwości zaoferowania usług dużej grupie odbiorców
palacyk.scinawa.pl

Rejsy Statkiem
To stąd wypływają Rejsy Szkutą drewnianą łodzią pasażerską do najcenniejszych lasów tworzących europejski korytarz przyrodniczy o nazwie Łęgi Odrzańskie. W czasie rejsu dowiecie się więcej nie tylko o lasach łęgowych i związanych z nimi chronionych gatunkach żyjących w powietrzu w wodzie i na lądzie ale o historii żeglugi, znakach żeglownych i pozostawionych przez Słowian wzdłuż brzegów artefaktów. www.szlakodry.pl/rejsy-szkuta

Spływy Kajakowe
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Ścinawy są w ostatnim czasie spływy kajakowe Odrą . Spływy są organizowane na trasie z Malczyc do Ścinawy www.szlakodry.pl/petla-malczycko-scinawska
oraz ze Ścinawy do Chobieni
www.szlakodry.pl/petla-scinawsko-chobienska
Bardzo popularne są również spływy Kaczawą i Odrą z Prochowic z uwagi na zróżnicowane odcinki Kaczawą i Odrą.
Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Edukacja regionalna
W odległości 5 km od Ścinawy znajdują się dwa ośrodki edukacyjne Ekomuzeum Osada Rybacka i Regionalny Ośrodek Edukacji w Dziewinie
Ekomuzeum to otwarte muzeum tematyczne, którego obiekty i eksponaty, rozproszone w terenie, tworzą „żywą” kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Przyroda, kultura i historia są prezentowane wspólnie, w miejscu ich naturalnego występowania. Ekomuzeum Osady Rybackiej w Dziewinie posiada ofertę dla różnych odbiorców w tym grup. Więcej na szlakekomuzeow.pl/ekomuzeum/osady-rybackiej/o-nas-4
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie oferuje zaś pokaz działania farmy fotowoltaicznej, wiatraka i podłączonej do niej pompy ciepła oraz kilka pakietów zajęć wokół ośrodka oraz w terenie o nadodrzańskiej przyrodzie. www.ctik.scinawa.pl

Rajdy Rowerowe
Ścinawa ma znakomite położenie na trasie Rowerowego Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich gdyż znajduje się po środku Szlaku i dzięki mostowi drogowemu na Odrze posiada dostęp do szlaków po obu jej stronach:
– lewobrzeżnego 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa;
– prawobrzeżnego 112 km na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa.
Szlak prowadzi zarówno polnymi ścieżkami i drogami jak i mało ruchliwymi szosami, ale również uciążliwymi odcinkami po wałach odrzańskich a wszystko po to żeby zetknąć się z bogatą i dziką przyrodą.
Dodatkowym atutem Ścinawy jest Ścinawski Rower Miejski czyli mobilna wypożyczalnia rowerów scinawa.bike dostępnych poprzez aplikację. Dostępnych w kilku miejscach Ścinawy na zasadzie Park & Ride.

Z historii Ścinawy
Powstanie i rozwój miasta w głównej mierze zależał od portu Ścinawa, który czasy swojej świetności związanej z żeglugą śródlądową ma już za sobą. Były to czasy, w których do portu docierały statki towarowe, a on sam, z racji swojego położenia na głównych szlakach był portem przeładunkowym. Najpierw sól, która była najważniejszym produktem w czasach średniowiecznych, a służyła do konserwowania żywności, zboża, a później węgiel i inne surowce naturalne. To właśnie z uwagi na położenie nad Odrą, Ścinawa jeszcze przed II wojną światową była głównym lokalnym ośrodkiem gospodarczym. O tyle ważniejszym od Lubina, że to tu mieściło się Starostwo Powiatowe, a w samej Ścinawie mieszkało ok. 20 000 mieszkańców, obecnie ok. 6 000 osób.

Przy moście drogowym na główce oddzielającej nurt od zatoki portowej można zobaczyć zabytkowy wodowskaz do odczytu stanu wody, z którego dane, aktualizowane codziennie o 8:00, a docierają do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zabytkowy, nitowany most stanowi wraz z ceglanymi przyczółkami obronnymi część fortyfikacji systemu obronnego Oderstellung. W jej system wchodziło jeszcze około 650 jednokondygnacyjnych żelbetowych schronów bojowych, zwiadowczych i obserwacyjnych. Natomiast, co do samego mostu i tego, co jest pod dnem Odry narosło wiele legend, a jedna z nich bardzo prawdopodobna mówi o tym, że pod dnem Odry prowadzi tunel ewakuacyjny na wypadek zniszczenia mostu, na tyle szeroki, że mogły nim przejeżdżać ciężarówki. Wskazują na to pewne poszlaki, a mianowicie zalane schody w przyczółkach mostu oraz stara poniemiecka dokumentacja geodezyjna z naniesionymi planami. Według tych planów, wjazd do tunelu zlokalizowany był na stadionie piłkarskim w Ścinawie, co jest wielce prawdopodobne z uwagi na budowę stadionu, właściwie wykopanego w ziemi.