„Pętla Odrzańska Ścinawa – Chobienia” to oferta wyprawy na kajaki.

Łatwa i krótka trasa kajakowa dedykowana dla rodzin z dziećmi. Swoją wartość zawdzięcza przede wszystkim miejscom startu i mety, w których dostępna jest infrastruktura turystyczna a w szczególności w Chobieni potrafi zaskoczyć najbardziej wybrednych.

Dużym atutem tej oferty są bazy noclegowe w Ścinawie www.palacyk.scinawa.pl i www.kobena.pl w Chobieni, z których można skorzystać żeby zatrzymać się na dłużej w Krainie Łęgów Odrzańskich.

Start spływu to Port Ścinawa, przy zabytkowym moście i budowlami obronnymi Oderstellung oraz przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Scena z wiatą turystyczną potrafiącą pomieścić kilkadziesiąt osób, grillem oraz popularnym ostatnio czołgiem przeniesionym ze zlikwidowanego w rynku pomnika.

Koniec spływu to Port Chobienia z nowoczesnymi pomostami pływającymi, specjalnie przygotowanym polem biwakowym z dostępem do toalet i umywalek. Dużą wartością nowego portu jest wiata biwakowo-grillowa oraz plac zabaw tuż przy nabrzeżu.

Pętla Ścinawa – Chobienia jest częścią oferty Kolej na Kajaki (link do ulotki)

Polecamy szczególnie dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd pociągiem. Trasa spływu prowadzi od węzła „odrzańskiego” przesiadkowego w Ścinawie do Chobieni z której jednakże musimy się umówić z miejscowym przewoźnikiem na powrót do Ścinawy lub do Rudnej Gwizdanów na pociąg.
To oferta dla podróżników co lubią przygodę!!!

Dlatego przygotowaliśmy dla Was Questa

Dzięki niemu nie tylko łatwiej dotrzecie do Portu ale również odkryjecie historię Ścinawy.

Po dotarciu pociągiem do Ścinawy pobierasz questa i za jego pomocą z dworca kolejowego na pieszo docierasz w ciągu 30 minut do Odry.

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl. To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

 

Opis trasy spływu Ścinawa – Chobienia (18 km):

1/332: Żegnamy Ścinawę i przepływamy w pobliżu użytku ekologicznego „Ścinawskie Bagna”, na którym żyją rzadkie ptaki wodne, jak np. cyranka, błotniak stawowy i łąkowy oraz krwawo dziób.

2/334: Ujście rzeki Zimnicy (L) nizinnej rzeki biegnącej z okolic Lubina.

3/335: Kolejny użytek ekologiczny : „Starorzecze koło Przychowej” (L).

8/340: Opuścimy otoczenie lasów i płyniemy wśród pól i łąk. Duża wieś Buszkowice (L) z charakterystycznymi drewnianym wiatrakiem typu Koźlak.

9/341: Na wysokim brzegu wieś Ciechlowice (L). znów wpływamy w krainę lasów. Warto podziwiać piękne krajobrazy – Odra płynie teraz przełomem przez Wzgórza Trzebnickie, które ciągną się aż do Głogowa.

10/342: Ujście rzeki Jezierzyca (L). kompleks leśny wchodzący w skład Parku Krajobrazowego „Dolina Jezierzycy”. W samym ujściu ścieżka edukacyjna wędkarsko – przyrodnicza.

16/358: Rezerwat przyrody Naroczycki Łęg (L) i ścieżka przyrodnicza Bieliszowska Kropla (P).

17/359: Zimowisko barek (L) i na wysokim brzegu ul. Laskowa z wypożyczalnią motorowodnego sprzętu pływającego.

18/350: Na wysokim brzegu (L) duża wieś Chobienia. Port rzeczny w gestii miejscowego Domu Kultury . Za zgodą zarządcy można tu cumować kajaki, a na rozległym, trawiastym nabrzeżu biwakować i rozbić namioty. Teren oświetlony, z dostępem do energii elektrycznej, wody pitnej. Dla bardziej wymagających w okolicach rynku Gospoda Kobena z miejscami noclegowymi i restauracją serwującą kuchnię Polską.