Pętla Odrzańska Malczyce – Ścinawa to oferta wyprawy na kajaki
Jedna z ciekawszych tras kajakowych na Szlaku Odry. Swoją wartość zawdzięcza przede wszystkim miejscom startu i mety.

Start spływu to Marina za GOK Malczyce, natomiast w samej miejscowości znajduje się Port Malczyce z ciekawą, zabytkową infrastrukturą przeładunkową i funkcjonującą po dziś dzień stocznią remontową.
Koniec spływu to Port Ścinawa z zabytkowym mostem i budowlami obronnymi Oderstellung oraz przygotowaną infrastrukturą turystyczną.

Pętla Ścinawa – Malczyce jest częścią oferty Kolej na Kajaki (link do ulotki)
Polecamy szczególnie dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd pociągiem. Trasa spływu prowadzi od węzła „odrzańskiego” przesiadkowego w Malczycach do węzła przesiadkowego w Ścinawie.
To oferta dla podróżników, którzy cenią przygodę !!

Dlatego przygotowaliśmy dla Was Questa

Dzięki niemu nie tylko łatwiej dotrzecie do mariny ale również odkryjecie historię Malczyc.
Po dotarciu pociągiem do Malczyc pobierasz questa i za jego pomocą z dworca kolejowego na pieszo docierasz w ciągu 15 minut do Odry.
Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

 

Opis trasy spływu Malczyce – Ścinawa (27 km):

43/305: Duża wieś Malczyce (L) z rozwiniętą siecią handlowo-usługową. Połączenia kolejowe i drogowe ze Środą Śląską, Legnicą i Lubinem. Zabudowania nad Odrą ciągną się ponad kilometr. Jest tu port rzeczny z przeładunkiem barek. Dopływa rzeka Średzka Woda. Dogodne miejsce na start spływu, na wysokości GOK Malczyce zejście do Odry, jest tu parking oraz biwak z miejscem na ognisko i dostęp do toalet po uprzednim zgłoszeniu w GOK Malczyce lub Urzędzie Gminy.

48/310: Dopływamy do Lubiąża. Przed nami most drogowy. To miejscowość posiadająca dobrze rozwiniętą sieć handlową i gastronomiczną.

48/311: Klasztor Lubiąż(P), na wysokości klasztoru znajduje się łąka pomiędzy Odrą a starorzeczem. Nad starorzeczem znajduje się stanowisko edukacyjne (pomost) dogodne miejsce na biwak „na dziko”. Stąd najbliżej do klasztoru pocysterskiegoi Karczmy Cysterskiej;
Kilka ostróg dalej biwak, można się rozbić pod rozłożystym dębem na terenie należącym do p. Mariana Szpaka, który zapewnia bezpieczne cumowanie, oświetlenie, wodą, prysznic, toalety (ul. Cicha 14, Tel. 504074585; opłata do negocjacji)
Następnie po prawej stronie mijamy kościół św. Walentego (P).

50/312: Pod koniec Lubiąża mijamy po prawej stronie domek dla obsługi dawnego promu rzecznego (P) Miejsce wykorzystywane do wodowania kajaków.
Dopływ rzeki Cicha Woda (L).

51/313: Wpływamy na teren rezerwatu „Odrzyska” (P)z bogatą roślinnością nadrzeczną. Utworzono go w 1987 r. na obszarze ponad 5 ha dla ochrony stanowisk kotewki orzecha wodnego i wodnej paproci salwinii pływającej. W rezerwacie swe gniazda ma kilkadziesiąt gatunków ptaków.

54/316: Ujście dość kapryśnej rzeki Kaczawa (L). znajduje się tu duży, liczący około 80 ha rezerwat „Łęg Korea” utworzony dla ochrony skupiska wiązowo – jesionowego i grądu. Jest to teren lęgowy licznych ptaków, m.in. kani rudej i czarnej, trzmielojada i dzięcioła zielonosiwego. Spotkamy tu kilka chronionych gatunków roślin, np. śnieżyczkę przebiśnieg, a spośród zwierząt – bobry, zimorodki i orły bieliki.

56/318: Wieś Gliniany (P). wysokie brzegi z lasem sosnowym. Przy usypanych poprzecznie wałach ziemnych (tzw. ostrogach) piaszczyste łachy zapraszające do odpoczynku.

57/319: Przystań żeglugowa zwana Przystanią Chrobrego (L).

64/326: Wsie:
Dziewin (L), Ekomuzeum Osada Rybacka i Ośrodek Edukacji Ekologicznej ROEE z bogatą ofertą edukacyjną.
Tarchalice (P) – ośrodek hutnictwa z II w pne., z zachowanymi ruinami wielu pieców do wytopu rudy z zabytkową dzwonnicą. W okolicy wiele starorzeczy.

68/330: Pompownia wody z Odry (zdewastowana) do podlewania okolicznych pól uprawnych.
Kończą się lasy z prawej strony, a z daleka widać zabudowania Ścinawy.

70/332: Przepływamy pod mostem kolejowym Ścinawa – Wołów i drogowym Ścinawa – Rawicz i Wołów. Tuż obok portu za mostem biwak (L) z wiatą turystyczną i toaletami w kontenerze. Klucze do toalet u Henryka Smelkowskiego.
Na terenie wydzielonym przez Urząd Miasta i prowadzonym przez Ścinawski Ośrodek Kultury. Biwakowanie bezpłatne. Teren oświetlony z dostępem do energii elektrycznej i wody.