Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich to odcinek 131 km na rzece Odrze podzielony na trasy spływu kajakiem pomiędzy Przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa o turystycznym znaczeniu dla regionu.

Szlak rozpoczyna się na 262 km we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście a kończy na 393 km w Głogowie. Proponowane trasy spływów to
– Wrocław, Ul. Ślęzoujście (262 km) – Prężyce z przystankiem w Urazie 14 km (czas 3-4 h)
– Wrocław–Brzeg Dolny z przystankiem w Urazie i śluzowaniem w Wałach 23km (czas 6 h)
– Brzeg Dolny – Malczyce ze śluzowaniem w Rzeczycy 20 km (czas 5-6 h)
– Malczyce – Ścinawa z przystankiem na zwiedzanie Klasztoru w Lubiążu 27km(czas 6 h)
– Lubiąż – Ścinawa 21 km (czas 4 h)
– Ścinawa – Chobienia spokojna dla rodzin z dziećmi 18 km (czas 3h)
– Chobienia – Leszkowice lub Kotowice dobra na surviwal (czas 3-4 h)
– Leszkowice lub Kotowice – Głogów (393km) z biwakiem w ujściu Baryczy 25 km (czas 5 h)

 

 

Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich posiada szczególne warunki połączenia tras kajakowych z trasą linii kolejowych, które przecinają Odrę lub do niej przylegają w kilku miejscowościach pomiędzy Wrocławiem a Głogowem. Z ich połączenia powstała kompleksowa oferta spływów kajakowych zwanych:

Pętle Odrzańskie – to propozycja dla podróżników!!!

podróżuj na spływy kajakowe Szlakiem Odry z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych. Przesiadaj się na kajaki w Węzłach Odrzańskich.

#węzeł Ślęziujście (Wrocław);
#węzeł Prężyce/Brzezinka Średzka
#węzeł Brzeg Dolny;
#węzeł Malczyce;
#węzeł Ścinawa;
#węzeł Głogów.

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, Głogowie lub innym mieście na trasie kolejowej Zielona Góra – Wrocław, to możesz skorzystać z możliwości jakie daje połączenie linii kolejowych ze Szlakiem Odry. Dodatkowo nowe trasy kolejowe jak ta z Lubina do Wrocławia łączy się z Węzłem Malczyce.

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Jak to działa ?

Wsiadasz do pociągu we Wrocławiu. Kupujesz bilet do miejscowości gdzie linia kolejowa łączy się z Odrą (Węzły Odrzańskie)a do nich należą miejscowości : Malczyce, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów.

Po dotarciu pociągiem do wybranej miejscowości np. Malczyce. Z dworca kolejowego na pieszo docierasz przy pomocy questa do Odry oddalonej w każdej z wyżej wymienionych miejscowości o ok. 15 minut drogi. Nad Odrą czekamy już my z kajakami. Wodujesz kajak i spływasz Odrą do następnego węzła Odrzańskiego, którym w tym przykładzie będzie Ścinawa.

Z portu na dworzec w Ścinawie docierasz piechotą za pomocą questa w ciągu 20 minut i wracasz pociągiem skąd przyjechałeś np. do Wrocławia bądź Głogowa.

Podobnie to działa jak wybierasz się z innych miast na trasie linii kolejowej na trasie Zielona Góra – Wrocław tzw. „Odrzanki”

Są też inne rozwiązania dotarcia do węzłów odrzańskich z udziałem komunikacji zbiorowej, a mianowicie autobusem miejskim we Wrocławiu do ul. Ślęzoujście. Drugim takim miejscem jest powrót autobusem ze spływu kajakowego do Lubina.

PAMIĘTAJ !!!

Sprawdź rozkład jazdy pociągów na www.rozklad-pkp.pl aby dobrze zaplanować wyprawę. Weź pod uwagę przystanki na trasie spływu.
Na wyprawy jednodniowe proponujemy trasy:
– Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny (czas spływu 5 godz.) ;
– Wrocław ul. Ślęzoujście – Prężyce/ Brzezinka Średzka;
– Brzeg Dolny – Malczyce;
– Malczyce – Ścinawa.

Na wyprawy dwudniowe proponujemy trasy:

– Brzeg Dolny – Lubiąż/Malczyce – Ścinawa;
– Ścinawa – Leszkowice/Kotowice – Głogów.

Na wyprawę dwudniową zabierzcie ze sobą namioty i śpiwory, które możesz rozbić na biwakach wyposażonych w toalety w Malczycach, Ścinawie, Chobieni pomożemy ci dostarczyć na miejsce planowanego noclegu, bądź skorzystaj z naszych propozycji noclegowych w Gospoda Kobena, Schronisku w Jemielnie, Schronisku Pałacyk w Ścinawie lub Garnierówce w Głębowicach.