Szukaj w serwisie
(07-09-2005)
ŚWIĘTO WINA W MIEŚCIE SKARBÓW


Szanowni Państwo !   17-18 wrzesnia 2005 r.

      Burmistrz Środy Śląskiej zaprasza do udziału w pierwszej edycji Święta Wina w Mieście Skarbów, którego celem jest powrót do wielowiekowych tradycji winiarskich  i winoroślarskich Środy Śląskiej, wyrażających się w produkcji wina, uprawie winorośli i istnieniu Winnej Góry w mieście od średniowiecza do lat trzydziestych XX w. Ma być ono zachętą do podjęcia działań, by uprawa winorośli, a z czasem i produkcja wina, wróciły jako przedsięwzięcia gospodarcze regionu średzkiego, przynoszące zysk jego mieszkańcom. Przykładem może być winnica w Miękini (powiat średzki) największy producent wina w Polsce.

Święto, pomimo że pierwszy raz, organizowane jest z dużym rozmachem i jest imprezą dwudniową. Dzień pierwszy: konferencja poświęcona uprawie winorośli i produkcji wina na Dolnym Śląsku organizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Sekcję Winoroślarską Związku Sadowników Polskich zakończona koncertem. Dzień drugi, nawiązując do średniowiecznych tradycji winoroślarskich Środy Śląskiej, będzie miał charakter festynu odbywającego się na rynku miejskim. Jego program oprze się na występach artystycznych, koncertach ( m.in. muzyka dawna, muzyka biesiadna, folkowa i etniczna), pokazach (m.in. dawnych rzemiosł, kultury rycerskiej, kultur kuchni różnych narodów i kuchni staropolskiej, kultury łowieckiej), wystawach (przedmiotów służących do produkcji, przechowywania, podawania i picia wina), sprawnościowych zabawach plebejskich i turnieju rycerskim oraz na jarmarku. Ponadto punktami programu będą: rozstrzygnięcie konkursów na najlepsze lokalne ciastko, najlepszy wyrób piekarniczy i wędliniarski, na pamiątkę ze Środy Śląskiej i rozstrzygnięcie plebiscytu na najbardziej popularnego mieszkańca Środy Śląskiej o tytuł Skarb Średzki.

Wszystkie pokazy i stoiska handlowe swoją stylizacją, asortymentem i przedmiotem pokazów będą wiązać się z historią miasta, dawnymi rzemiosłami, rzemiosłem artystycznym i oczywiście kulturą winoroślarską i winną.

Przy realizacji święta współpracować będziemy m.in. z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju, Partnerstwem Doliny Środkowej Odry, Polską Organizacją Turystyczną, polskimi importerami wina oraz największym polskim producentem wina. Spodziewamy się wielu gości.

Będzie nam bardzo miło gościć Państwa w naszym mieście.